Gniazda Os

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maliola
Zadomowiony
Posty: 10536
Rejestracja: 21 mar 2017, 6:53

Gniazda Os

Post autor: Maliola » 10 mar 2017, 21:26

Osie gniazda - przepis Amelii z FO, na necie też można znaleźć:

60 g drożdży + 3 całe jajka+ 1 łyżeczka cukru+ 1 i 1/2 szklanki letniego mleka + 700 g mąki tortowej
Wszystko razem wyrobić (ja wrzucam składniki do robota kuchennego i wyrabiam tak długo ciasto, aż zacznie odstawać od dna). Ciasto ma aksamitną konsystencję, jest jednolite i gładkie.

Przygotować masę: 200g cukru pudru + 200g masła bądź margaryny (wcześniej wyjąć z lodówki, żeby była miękkie) + cukier waniliowy. Robotem utrzeć masę.

Podzielić ciasto na dwie części. Każdą rozwałkować jak na pierogi, podsypując mąką, żeby się nie kleiły do stolnicy, każdą posmarować masą. Zwinąć jak roladę, ciasno. Pociąć na plastry o grubości 5 cm. Ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia tak, żeby boki z masą były na dole i na wierzchu (jak roladki biszkoptowe). Układać w odstępach 1,5cm(podczas pieczenia bułeczki urosną i się połączą w jeden wielki plaster "osie gniazda" ) Posmarować każdą bułeczkę rozmąconym białkiem. Wstawić do piekarnika na 20min w temp. 50 stopni, żeby troszeczkę podrosły. Następnie włączyć temp. 180stopni i piec około 40min, bez termoobiegu. W połowie pieczenia, polać bardzo mocno bułeczki płynem przygotowanym z 3/4 kubka mleka i 4 łyżek cukru. Wymieszać to i mocno zlać bułeczki. Bywa, że wydaje się, że one się "potopią "w tym płynie. Ale ciasto wszystko wchłonie. Będą miękkie, słodkie i wilgotne.
Nie będą tak szybko wysychać. Dopiec aż będą ładnie zrumienione.

Moje uwagi: mlekiem polałabym wcześniej i może mniejszą ilością, jedną część posypałam cynamonem (w środku na rozsmarowanej masie) i wyszły takie cynamonki. Mam już pomysły na inne nadzienia - mak, ser, powidła, budyń.
Smacznego

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Gniazda Os

Post autor: MaGorzatka » 10 mar 2017, 21:28

Zrobiłam!

Jako osoba gotująca i jedząca dużo i chętnie, podchodzę do wszelkich przepisów kulinarnych dość lekceważąco, więc oczywiście ciasto zrobiłam zbyt luźne i gniazda rozlazły mi się i zlały w jedną powierzchnię. Jednak po upieczeniu dawały się porozdzielać na pojedyncze sztuki, pomimo, że ich nie posmarowałam po wierzchu białkiem, bo już mi na to jajka zabrakło.
Mlekiem z cukrem polałam od razu po wyrośnięciu i potem piekłam te 40 minut.

Pyszne! Pulchne, delikatne jak mgiełka, a masełko wypływając spomiędzy warstw przypieka się troszkę od spodu dając taki boski smak!
2 gniazda zeżarłam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Bitek
Zadomowiony
Posty: 608
Rejestracja: 21 mar 2017, 9:14
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Gniazda Os

Post autor: Bitek » 10 mar 2017, 21:31

Mniam mniam ale pysznie wyglądają :!: na pewno tak smakują bardzo lubię domowe drożdżowe, nie znoszę sklepowych gumowych drożdżówek. Nie wiem czy tak robicie, ja do ciasta drożdżowego zawsze dodaję ugotowanych ziemniaków. Ciasto jest wtedy bardzo puszyste i o wiele dłużej nie czerstwieje.
________________________
Pozdrawiam Teresa

Awatar użytkownika
MaGorzatka
Zadomowiony
Posty: 4908
Rejestracja: 08 mar 2017, 16:33
Lokalizacja: Pomorze Środkowe

Re: Gniazda Os

Post autor: MaGorzatka » 10 mar 2017, 21:33

Właśnie przed chwilą zjadłam drugą bułeczkę jeszcze ciepłą :)

Robiłam po raz drugi to Gniazdo Os; uniknęłam dziś błędu, popełnionego poprzednio - ciasto nie może być zbyt luźne, bo plastry niewygodnie się układa na blasze, no rozjeżdżają się.
Do przełożenia zrobiłam dziś taki krem: kostka masła, kilka łyżek świeżutkiego twarożku własnej roboty, 3 łyżki cukru.

Nie mam dużej głębokiej blachy, piekłam więc w takiej systemowej piekarnikowej, no i miałam pewien problem z wlewaniem mleka, bo tam już nie było na nie miejsca. Polewałam więc powolutku małym strumyczkiem, a ono od razu wsiąkało w bułeczki.

Pycha! Pulchniutkie, delikatne jak mgiełka! Kto robi często drożdżowe ciasta (jak ja) i wydaje mu się, że wszystko już na ten temat wie (jak mnie) - niech nie będzie głupi i zrobi Gniazdo Os. Zdziwi się z pewnością (jak ja się zdziwiłam)! :)

Uzupełniam zdjęcia :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciasta i desery”